Marka Tescil Araştırma


Bir işletmeniz mevcut ve bu işletmenizin ismini hukuki olarak koruma altına almak istemeniz halinde Türk Patent Endüstrisi tarafından tescil edilmesi mümkündür. Mevcut işletmenizin ismini veya üretmiş olduğunuz bir ürünün ismini tescil ettirmeniz için öncelikle Türk Patent Endüstrisi sitesi üzerinden markalaştırmak istediğiniz markanın detaylı araştırmasını yapmanız gerekmektedir.


Marka araştırması konusunda uzman bir marka tescil ofisinden veya işinde uzman bir marka vekili tarafından yapılması markanın ilerleyen dönemler içerisinde sorun yaşamamanız için tavsiye etmekteyiz.


Karar Patent ekibi markanızın araştırmasını uzman marka vekilleri tarafından yapılmakta olup markanızı Türk Patent Endüstrisi kriterlerine uygun olarak araştırarak markanın tescil edilip edilemeyeceği yönünde sizleri bilgilendirmektedir.


Bu konuda her ne kadar marka vekillerimiz sizleri bilgilendiriyor olsa da markanızın yüzde yüz tescil edileceğinin garantisi yoktur.


Markanız tescil edilebilir durumda ise marka müracaatı gerçekleştirilir. Marka müracaatı gerçekleştikten sonra Türk Patent Endüstrisi tarafından başka bir marka ile benzer olup olmadığı araştırılır.


Bu sürenin sonunda marka yayına çıkar yayın süresi 3 aydır ve bu süre içerisinde markaya olası bir itiraz gelmesi durumunda Karar Patent ekibi marka sahibini bilgilendirir ve gerekli olan itirazlar gerçekleştirilir.


Eğer marka için herhangi bir itiraz gelmez ise yaklaşık 6 ay içerisinde markanın tescili alınmış olur. Marka sahibi markanın tüm yasal haklarına sahip olarak 10 yıl boyunca koruma altına almış olur. Ancak yine de markanın tescil edilmesi önemli değildir.


Markanın takibi yapılmadığı sürece markanızın benzeri veya birebir marka tescili de başka kişiler tarafından mümkün olabilmektedir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi firmamızı arayarak öğrenebilirsiniz.